Luni, 05 Septembrie 2016 13:15

Prof. Neagu Elena - Cristina

”Colaborarea grădiniță - școală! Importanța activităților educative” Rolul activităților educative în dezvoltarea relațiilor interpersonale Specialitatea Cultură Civică-Istorie/ Școala Gimnazială Fântânele - Cojasca Activitățile educative, fie ele curriculare sau extracurriculare au rolul de a forma, consolida, relații între elevi încă din grădiniță, apoi la școala primară, după care la gimnaziu, liceu etc. și ulterior în viața adultă. Din orice perspectivă am aborda relațiile interpersonale în contextul activităților educative, acestea sunt deosebit de importante pentru elevii noștri și de aceea este foarte important să-i învățăm pe elevii noștri despre modul în care relaționăm cu cei din jur pentru a ne rezolva sarcinile primite, dar și pentru a avea un confort psiho-social. Copilul stabilește relații interpersonale încă din fragedă copilărie cu mama, familia sa, în timp ce pe măsura dezvoltării sale procesul de socializare se amplifica. Relațiile copilului cu grupurile sociale în care se va integra de-a lungul existenței sale vor exercita o importanță deosebită, atât asupra evoluției sale ca persoană în permanență devenire, cât și asupra randamentului activității desfășurate. Îndeplinirea unor sarcini sau activități comune determina intre membrii grupului relații funcționale de interdependență, în vederea atingerii scopului comun propus. Pe de alta parte, pe lângă relațiile legate strict de natura obligațiilor sau activităților, viața în grup comportă întotdeauna și aspecte emoțional-afective, precum si momente de tensiune și conflict. Personalitatea elevului se conturează și se manifestă în interdependență cu viața grupului din care el face parte. Dacă luăm în discuție nevoile și trebuințele psihologice ale elevilor /preșcolarilor, atunci când se raportează unii la alții, există următoarele tipuri de relații interpersonale: Relații de intercunoaștere; Relații de intercomunicare; Relații socio-afective; Relații de influențare. La nivelul dinamicii si procesualității relațiilor interpersonale, influența educațională poate funcționa ca si criteriu de analiză a interacțiunilor dintre elevi / preșcolari: Relații de cooperare - coordonarea eforturilor pentru realizarea unui obiectiv comun; Relații de competiție - rivalitatea partenerilor in atingerea unei ținte comune; Relații de conflict - bazate pe opoziția mutuală a partenerilor raportata la un scop indivizibil; Influența educațională în sensul acțiunii mutuale a partenerilor, poate fi realizata prin: Relații de acomodare; Relații de asimilare; Relații de stratificare; Relații de alineare; Activitățile de autocunoaștere de genul EU SUNT… ȘI-MI PLACE…, Aș vrea să fiu…, alături de feed - bachul pozitiv, le oferă elevilor o cunoaștere profundă, o atmosferă degajată, prietenoasă, premisă ancoră pentru activitățile de învățare și evaluare, atunci când elevii și-au creat un mediu prietenos, sigur ce permite dezvoltarea creativității. În concluzie, IMPORTANȚA activităților educative în cadrul dezvoltării relațiilor interpersonale constituie un reper semnificativ în construirea personalității elevilor, în formarea la elevi a unui sistem de valori moral-civice, în scopul integrării acestora în societatea actuală aflată în permanentă schimbare, în contextul cetățeniei europene. BIBLIOGRAFIE: Revista Laborator Prescolar, Mihaela Paisi Lazarescu, Liliana Ezechil, editura V & Integral, Bucuresti 2011; www.didactic.ro Curs Managementul clasei de elevi, Romita Iucu, 2005.
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)
Citit 991 ori
louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet cheap louis vuitton cheap louis vuitton bags louis vuitton outlet online louis vuitton outlet store louis vuitton official outlet cheap louis vuitton handbags louis vuitton handbags outlet cheap michael kors michael kors outlet cheap michael kors outlet michael kors outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors bags michael kors outlet store michael kors cheap cheap michael kors purses michael kors handbags outlet cheap michael kors michael kors outlet cheap michael kors outlet michael kors outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors bags michael kors outlet store michael kors cheap cheap michael kors purses michael kors handbags outlet cheap michael kors michael kors outlet cheap michael kors outlet michael kors outlet online cheap michael kors handbags cheap michael kors bags michael kors outlet store michael kors cheap cheap michael kors purses michael kors handbags outlet ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap ugg outlet uggs outlet cheap uggs cheap ugg boots ugg outlet sale uggs outlet online uggs outlet store cheap ugg cheap uggs outlet ugg boots cheap canada goose outlet cheap canada goose canada goose outlet store canada goose jacket canada goose jackets canada goose jacket outlet cheap canada goose jackets discount canada goose jackets canada goose outlet cheap canada goose canada goose outlet store canada goose jacket canada goose jackets canada goose jacket outlet cheap canada goose jackets discount canada goose jackets canada goose outlet cheap canada goose canada goose outlet store canada goose jacket canada goose jackets canada goose jacket outlet cheap canada goose jackets discount canada goose jackets canada goose outlet cheap canada goose canada goose outlet store canada goose jacket canada goose jackets canada goose jacket outlet cheap canada goose jackets discount canada goose jackets canada goose outlet cheap canada goose canada goose outlet store canada goose jacket canada goose jackets canada goose jacket outlet cheap canada goose jackets discount canada goose jackets canada goose outlet cheap canada goose canada goose outlet store canada goose jacket canada goose jackets canada goose jacket outlet cheap canada goose jackets discount canada goose jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets moncler outlet cheap moncler moncler outlet store moncler jacket moncler jackets moncler jacket outlet cheap moncler jackets discount moncler jackets cheap christian louboutin shoes cheap christian louboutin cheap christian louboutin outlet christian louboutin outlet christian louboutin cheap christian louboutin shoes outlet discount christian louboutin Shoes discount christian louboutin nike free run cheap nike free run cheap nike shoes nike shoes canada nike free run 3 nike free run 5.0 nike free run womens Cheap ray bans Sunglasses ray ban australia ray ban sunglasses Cheap ray bans online Cheap Ray Ban Sunglasses Ray Ban outlet Ray Ban Sunglasses outlet discount Ray Ban Sunglasses